BABACAN'IN YENi KiTABI OKURLARIYLA BULUSTU
BABACAN'IN YENi KiTABI OKURLARIYLA BULUSTU


Tarihçi ve Araştırmacı Yazar Recep Babacan, yakın dönem Osmanlı tarihi ile Osmanlı padişahları ve hanım sultanlarının kutsal beldelere yapmış oldukları hayır eserleri konusunda kaleme aldığı önemli kitaplarına bir yenisini daha ekledi.

Araştırmacı Yazar Recep Babacan, “Oğuz Onbaşı”, “İmparatorluğun Son Nefesi Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han”, "Osmanlı Sultanlarında Aşk-ı Nebi" ve "Hilafet İncisinin Sedefleri" isimli kitaplarından sonra, "Berceste-i Osmani" isimli yeni eserini okurları ile buluşturdu.


İlbey Yayınları'ndan çıkan ve yayın yönetmenliğini Serhan Bahar, yayın editörlüğünü Ebru Olur ve tasarımını Özge Altun’un yaptığı "Berceste-i Osmani" isimli eser, kısa sürede okuyucularından büyük ilgi gördü.

420 sayfa ve tamamı renkli olarak çıkarılan kitabın içerisinde birbirinden bağımsız toplamda 67 konu işlendi.


Bugüne kadar yayınladığı kitaplarında Osmanlıda vatan ve peygamber sevgisini ön plana çıkaran Babacan, kitabın önsözün de, eserin birinci konusunun Osmanlı Padişahlarının kutsal beldelere gösterdiği hürmeti olduğunun altını çiziyor.

Önceki kitabı "Hilafet İncisinin Sedefleri" isimli eserini, 15 Temmuz Şehitlerine ithaf ettiğini belirten Yazar Recep Babacan, son eserini ise kitabın ortaya çıkmasından yayınlanması sürecine kadar kendisine büyük destek veren Dede Kimya Yönetim Kurulu Üyesi İşadamı Ümit Dede'ye ithaf ettiğini ifade ediyor.


Babacan, kitabın önsözünde; "Sizlere bu eserimi sunarken içimden geçen birkaç cümleyi de buraya yazmak istedim. Hissettiklerimi ve yaşadıklarımı bu hususta aciz saydığım kalemim ile ifade edebildim mi bilemiyorum.

Bu eserim ile çizgimden asla taviz vermeden bundan önce sizlere sunmuş olduğum diğer kitaplarımda da olduğu gibi, karşınıza Devleti Ali’ye çıkacaktır. Eğer biraz tarih bilgisine sahip iseniz ve konuları zihninizden bütün düşünceleri silerek okursanız, o zaman Sultan Murad-ı Hüdavendigar’ın Kosova’nın arifesindeki gece dua ederken siz de onunla beraber olacak, Sultan İkinci Murad Han ile Hacı Bayram Veli'nin sohbetinde bulunacak, Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın Hicaz Demiryolunu yaptırırken rayların altına keçe serdirmesindeki sırrı çözecek, Kanuni Sultan Süleyman'ın dünya üzerinde Hacer'ul Esvet'in gölgesinde yatan tek sultan olduğunun gizemini çözebileceksiniz.

Sonra tahayyüle kapılmazsanız, Sultan Birinci Ahmed Han'ın Aziz Mahmud Hüdai Hazretleri ile olan yakınlığını hissedecek, Eb'ul Vefa Hazretlerinin Fatih Sultan Mehmed Han'a verdiği cevabın iç dünyanızda oluşturmuş olduğu depremlerin sarsıntıları ile kendinizden geçeceksiniz." ifadelerine yer vermiş.

"Berceste-i Osmani" isimli eser, insanı kendinden geçiren bir kitap. Osmanlı’nın birbirinden güzel adetlerinin bulunduğu konuların işlendiği kitapta, kimi zaman kendinizi Endülüs sınırlarında görürken, kimi zaman Yeni Zelanda'daki yapılan hain saldırının arkasındaki sır perdesini aralıyorsunuz.

Geleceğe emin adımlarla yürümek için, geçmişin izlerini takip etmenin önemine değinen Recep Babacan, bu esirinde ön plana çıkarmış olduğu cümle ile kitabın devamının da geleceğini aktarıyor.


Osmanlıyı ve Osmanlı medeniyetini unutmamak gerektiğini, sırlarını çözebilmek için Osmanlının Bercestesine doğru yoluculuk yapıldığını ifade eden Tarihçi ve Araştırmacı Yazar Recep Babacan, kitabını şu cümle ile noktalıyor; "Ecdat ne yapmış? Ne söylemiş? Hedefleri ne imiş? Varmısınız, Hz. Peygamber (sav)’in buyurduğu ve Osmanlı’nın Topkapı Sarayı’nın giriş kapısına yazdırdığı, "Ye’viy ileyhi küllü mazlum" (Bütün mazlumlar ona sığınırlar) Sözünün altında bu kapıyı aralamaya.

Türkiye genelinde bir çok seçkin kitapçıda satışı gerçekleştirilen "Berceste-i Osmani" isimli kitaba, internet üzerinden de kolayca ulaşma imkanı bulabilirsiniz.
Haber Videosu
Yorumlar