ASAGIUMUTLU KOYLULERi SILADA BULUSTU
ASAGIUMUTLU KOYLULERi SILADA BULUSTU


Aşağıumutlu Köyü İmar ve Kalkındırma Derneği ile Aşağıumutlu Köy Muhtarlığı tarafından organize edilen 11.Geleneksel Aşağıumutlu Köyü Pekmez Festivali büyük katılım ve coşkuyla Aşağıumutlu Köyünde gerçekleştirildi.

Festivalin önceki akşamında, 1.Mahalleden, Değirmendere Mahallesine fener alayı düzenlendi. Renkli görüntülerin yaşandığı fener alayı, Festival Ağası Abdullah Güner'in ikramlarıyla son buldu.


Gurbet ile sılada yaşayan Aşağıumutlu köylülerini buluşturan festivale, Kemaliye Savcısı Cengiz Han Birdal, Kemaliye Jandarma Komutanı Yzb. Miraç Tolga Ataselim, Kemaliye Belediye Başkan Vekili Mustafa Bayrak, Erzincan İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Akgül, AK Parti Kemaliye İlçe Başkanı Gültekin Karadağ, MHP Kemaliye İlçe Başkanı Zülfikar Kılıç, ERSİAD Genel Sekreteri Cebrail Uludağ, komşu köylerin muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması başlayan festival, pekmez yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ve davul-klarnet eşliğinde çekilen halayların ardından son buldu.


Festivalde konuşan Aşağıumutlu Köyü Derneği Başkanı Mehmet Cevandır, Pekmez Festivali ile gurbet ile sılayı buluşturduklarını ifade ederek, "Bu yıl 11'incisini düzenlediğimiz festivalimizin amacına ulaştığına inanıyoruz. Bu festivalimizde gurbette ve sılada yaşayan köylülerimiz buluşma imkanı bulurken, dutlarımızda telef edilmeyerek, pekmez yapılmaktadır. 11 yıl önce topraklarımıza sahip çıkmak amacıyla başlattığımız festivale, bugüne kadar ilimizin milletvekilleri ve il düzeyinde tek bir protokol üyesinin katılmaması bizleri üzmektedir" dedi.


Derneklerin birlik beraberliği, dayanışmayı, kültürel varlıkları ortaya çıkarıp yaşatma ve geliştirmeyi amaçladığını belirten Başkan Mehmet Cevandır, "Aşağıumutlu Derneği kuruluşundan bugüne üstlendiği misyonu en güzel şekilde yerine getirmiştir. Bizim doğup büyüdüğümüz yöremize borcumuz var. Sizlerle el ele vererek, bu borcu ödeme gayreti içerisindeyiz. Kaynaşma ruhu ile gelecek nesillere kültürel mirasımızın aktarılması böyle etkinliklerle daha da perçinlenmektedir" dedi.


Aşağıumutlu Köyü Muhtarı Yüksel Uludağ ve Aşağıumutlu Köyü Derneği Divan Kurulu Başkanı İbrahim Güner de yaptıkları konuşmalarda, festivalin önemine vurgu yaparak, etkinliğe katılarak coşkularına ortak olan davetlilere teşekkür ettiler.


Konuşmaların ardından, pekmez yarışmasında 1'inci olan Ayşe Korkut'a Cumhuriyet Altını, 2'inci olan Asiye Şişmanoğlu'na yarım altın, 3'üncü olan Mustafa Akdeniz'e çeyrek altın hediye edildi.


Yarışmada 1'inci olan pekmezi satın alan Solmaz Ailesi (merhum babaları Hüseyin Solmaz adına), "2020 yılının Festival Ağası" olurken, 2'inci olan pekmezi Aynur Cevandır ve 3'üncü olan pekmezi ise Meryem Güner aldı.

Festivale katılanlar, Halk Müziği Sanatçısı Mustafa Taşkın'ın söylediği yöre türküleriyle doyasıya eğlenirken, davul-klarnet eşliğinde bol bol halaylar çektiler.
Haber Videosu
Yorumlar