DOGA TUTKUNLARI KEMALiYE'DE BULUSUYOR
DOGA TUTKUNLARI KEMALiYE'DE BULUSUYOR


Kültür ve doğa sporları tutkunları, 29 Haziran - 02 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek, 40.Uluslararası Erzincan Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları Şenliği'nde Kemaliye'de buluşuyor.


Erzincan Valiliği’nin katkı ve himayelerinde, Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı'nın (KEMAV) öncülüğünde, Kemaliye Kaymakamlığı'nın destekleri ve Kemaliye Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan şenliğin ana teması her yıl olduğu gibi bu yıl da "Özgün Bir Kültür Ziyafeti, Doğa Sevgisi, Spor ve Kardeşlik" olarak belirlendi.


Ülkemizin en geniş katılımlı ve içeriği en zengin Doğa Sporları Şenliği olan Uluslararası Erzincan Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları Şenliği, geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda birbirinden heyecanlı, nefes kesen aktivitelere sahne olacak.


Doğal güzellikleriyle de öne çıkan ilçede de bulunan ve dünyanın en görkemli kanyonlarından biri olan Karanlık Kanyon her yıl daha fazla ilgi görmekte. Türkiye'de bir ilk olarak 2009 yılında Karanlık Kanyon'da gerçekleştirilen ve adrenalin tutkunlarının nefesini kesen base jump atlayışları aralıksız her yıl uluslararası boyutta dünyanın her bölgesinden sporcuların katılımıyla gerçekleştirilmektedir.


Birçok farklı ülkeden uluslararası düzeyde tanınmış wingsuit ve base jump sporcusu geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda şenliklere katılmak üzere doğa sporlarının başkenti Kemaliye'de olacak.


Şenlik programı kapsamında, Türkiye Dağcılık Federasyonu ve Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından birçok yarışma ve gösteri, ata sporu cirit müsabakaları, çocuklara ve gençlere yönelik atölye çalışmaları ile köy gezileri de gerçekleştirilecek.


Kültür ve doğa tutkunlarını ve tüm Erzincanlıları Kemaliye’de ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade eden KEMAV Başkanı İsmail Yücel, "Kemaliye (Eğin) İlçesi, Tarihi Kentler Birliğinin üyesi olarak, özgün doğası ve sahip olduğu özgün kent kimliği ile, Erzincan'ın turizme açılan kapısıdır. Ayrıca, Kemaliye Yukarı Fırat Havzasının Merkezinde yer almaktadır. Kemaliye; aynı zamanda, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’nın "7 Bölge 7 Kent" projesi kapsamında bulunmaktadır ve doğal-tarihsel ve kültürel özelliklerinin yanı sıra özgün mimari dokusuyla da Dünya Mirası Tarihi Değerlerden biri olmak üzere UNESCO’ya aday gösterilen bir cazibe merkezidir.

Özgün bir kültür ve doğa ile buluşmak için kültür ve spor tutkunlarını Kemaliye’ye davet ediyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda şenlikler kapsamında doğa sporları etkinlikleri ile çeşitli kültür ve sanat sergileri, özgün Kemaliye Folkloru gösterileri ve Konserler gerçekleştirilecek.

Özünü yitirmemiş bir kültür yapısına sahip yöremiz her geçen gün gelişen bir turizm cazibe merkezi olarak öne çıkmaktadır. Doğanın bu en coşkulu günlerine fotoğraf makinesi ve kameralarınızla şahitlik etmek, hafta boyunca sürecek etkinliğimizde anılarınıza gizli kalmış cennetin güzelliklerini eklemek, doğa ile kucaklaşmak için tüm hemşehrilerimizi ve doğaseverleri Doğunun Saklı Cenneti Kemaliye’ye bekliyoruz” dedi.

Haber Videosu
Yorumlar