AYEDER'DEN COSKULU ERZiNCANLILAR SOLENi
AYEDER'DEN COSKULU ERZiNCANLILAR SOLENi


Anadolu Avrupa Yakası Erzincanlılar Derneği'nin (AYEDER) organize ettiği ve katılımın yoğun olması nedeniyle zaman zaman izdihamın yaşandığı 7.Geleneksel Erzincanlılar Şöleninde buluşan binlerce Erzincanlı tek yürek oldu.


AYEDER'in organizasyonuyla, Kırmızı-Siyah ve beyaz balonlarla bir gelin gibi süslenen Bostancı Gösteri Merkezinde düzenlenen ve coşkunun doruğa ulaştığı şölende, Bostancı Gösteri Merkezi, tarihi günlerinden birini yaşadı ve Erzincanlıların büyük coşkusuna tanıklık etti.


AYEDER'in tanıtımının ve gerçekleştirdiği faaliyetlerin sinevizyon gösterisiyle başlayan şölende, AYEDER tarafından şölenin yapılmasına katkı sunan işadamlarına birer teşekkür plaketi verildi. İşadamlarının plaketlerini AYEDER Başkanı Gürsel Sarımaden takdim etti.


Sunuculuğunu İlknur Kaplan'ın yaptığı ve Erzincanlıların birlik beraberliğinin en güzel örneklerinin sunulduğu 7.Geleneksel Erzincanlılar Şöleninde, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat yoğun ilgi gördü. İstanbul'un en genç Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile İstanbul ilçeleri arasında en yüksek oy yüzdesiyle başkan seçilen Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat'a Erzincanlı hemşehrileri büyük ilgi gösterdi.


Şölenin açılış konuşmasını büyük alkışlar eşliğinde yapan AYEDER Başkanı Gürsel Sarımaden, Erzincan'a olan hasretin salonlara sığmadığını belirterek, "7.sini düzenlediğimiz şölenimizde ilk şölen heyecanını yaşıyoruz. Gösterdiğiniz bu yoğun ilgiye çok teşekkür ediyorum. Bu salonlar artık bize yetmiyor. Erzincanlıların birlik, beraberlik ve dayanışmasını sağlamak için kurduğumuz AYEDER, Erzincan’ın tüm bileşenleri ile birlikte hareket eden büyük bir STK haline gelmiştir" dedi.


Bir araya gelip, birlikte yürümekle, bu cennet vatanın sahiplenileceğini ifade eden Başkanı Sarımaden, "İşte bizim özlemimiz ve amacımız da budur. Her Anadolu şehri gibi, biz de yarım asırdır dünya kenti olan, İstanbul ve Türkiye’nin dört bir yanına savrulduk. Atayurdu Erzincan’dan ayrılırken de, canımızın bir parçası orada kaldı. Kimimiz ardımızda, anamızı babamızı, Munzur dağı yamaçlarında ayak izlerimizi, Cimin Üzümü toplarken ki telaşımızı, Girvelik şelalesinin büyüleyici serinliğini arkamızda bıraktık. Nerede kaldı tulum peynirinin, Kemah tuzunun, ekşi suyun dilimizde bıraktığı o tarifsiz tat.

Memleket yöneten büyük ve kıymetli insanlar yetiştirdik. Her biri ayrı ayrı, onur ve gururumuz oldular. Erzincanlılar dün olduğu gibi, bugün de Cumhuriyete ve onun kazanımlarına sahip çıkacaktır. Anadolu’nun dört bir yanından gelip, bu salonu dolduran binlerce can Erzincanlının muhteşem buluşması da, bu ortak duygunun  sonucudur. Daha büyük bir aile olmamız gerekiyor. Bir araya gelmenin başlangıç olduğunu düşünerek, biz bu tohumu attık.

Bu birlikteliği, köy, ilçe, il derneklerimiz ve federasyon başkanlarımızla, 'Sevdamız Erzincan' diyerek, daha büyük başarılar elde edeceğiz. Birlikte çalışmak başarıdır.

AYEDER olarak, hedefimiz Erzincanlılar arasındaki birlik, beraberlik, sevgi ve hoşgörüyü arttırarak, toplumsal bağı güçlendirmek ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu barış ortamına katkı sunmaktır.

Varlıklarından güç aldığımız, çalışmalarını takdirle izlediğimiz, Erzincan’a gönül veren paydaşlarımızla ve bu uğurda hizmet eden, İstanbul ve Türkiye genelinde ki tüm Erzincan sivil toplum kuruluşları ile birlikte, Erzincan Konfederasyonu'nu kurmak için üstümüze düşen ne varsa yapmaya hazırız. Bu yolda, tüm STK'ların desteklerini bekliyoruz" dedi.


Başkan Gürsel Sarımaden konuşmasının sonunda, şölene katılan Erzincan STK başkanlarını sahneye davet ederek, el ele salondaki Erzincanlıları selamladılar ve birlik beraberlik mesajları verdiler.


Kemah Belediye Başkanı Osman Kemal Aslan, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mustafa Kul da yaptıkları konuşmalarda, Erzincanlılar ile bir arada bulunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, organizasyonu gerçekleştiren AYEDER yönetimine ve katkı sunanlara teşekkür ettiler.


Şölene katılan binlerce Erzincanlı, Türk Halk Müziği Sanatçıları; Hüseyin TuranArzu ŞahinOğuz AksaçÖzcan TüreMustafa & Müslüm EkeEda AlakuşCengiz YurtsevenFiliz KılıçGöksel Sağlam, Erkan ÖzbeyKenan Balyemez ve Eren Aydın'ın söylediği türküleriyle doyasıya eğlendiler.Şölene; Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mustafa Kul, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Kemah Belediye Başkanı Osman Kemal Aslan, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, ERSİAD eski Başkanı Yavuz Canikli, ERGAB Başkanı Sedat Sevim, Kemahlılar Dernek Başkanı Fahrettin Arslan, İliç Dernekler Federasyonu Başkanı Cahit Tatar, Refahiye Dernekler Federasyonu Başkanı Mahmut Kumbar, Kemaliye Folklor ve Turizm Derneği Başkanı Murat Akoğlu, Otlukbeli Dernek Başkanı Sadrettin Kıran, Tercan Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı İsmail Taş, ERSİAD eski Başkan Yardımcısı Mustafa Kaçmaz, Tercan Dernekler Federasyonu Kurucu Başkanı Süleyman Güzel, Kocaeli Erzincanlılar Dernek Başkanı Güven Perçem, Didim Erzincanlılar Dernek Başkanı Şevket Karakoç, Kemahlılar Derneği eski Başkanı Mehmet Oral ve binlerce Erzincanlı katıldı.

Haber Videosu
Yorumlar