Tarih 08 Eylül 2017, 01:27 

ÇİLESİZ KÖYÜ CEMEVİ COŞKULU TÖRENLE AÇILDI


Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der ve ağabeyi Ali Der önderliğinde Der ailesi tarafından 2015 yılında vefat eden kardeşleri Celal Der adına yaptırılan ve 58 köyün ortak kullanabileceği Çilesiz Köyü Cemevi düzenlenen törenle açıldı.


Festival tadında büyük coşkuyla gerçekleştiren Çilesiz Köyü Cemevi açılışına gurbet ile sıladan binlerce vatandaş katıldı ve birlik beraberlik mesajları verildi.


Birlik beraberlik mesajlarının verildiği Cemevi açılışına; Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mustafa Kul, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Kemah Belediye Başkanı Osman Kemal Aslan, Refahiye Belediye Başkanı Cevdet Çınar, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, CHP Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, AK Parti Şişli İlçe Başkanı Fuat Günday, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Taş, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı İlhamı Yılmaz ve Kalender Özdemir, AYEDER Başkanı Gürsel Sarımaden, İliç Dernekler Federasyonu Başkanı Cahit Tatar, Refahiye Dernek Başkanı Eyüp Süngü, Çayırlı Dernek Başkanı Ercan Boybeyi, CHP Avcılar İlçe Başkan Yardımcısı Erdal Nas, ERGAB Başkan Vekili Şener Kara, köy muhtarları ve binlerce vatandaş katıldı.


Açılışta Der ailesi adına konuşan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der, birlik beraberlik mesajları vererek, "Bölgemizde yüzyıllardır alevi ve Sünni vatandaşlarımız kardeşçe yaşamaktadır. Erzincan her zaman birlik beraberliği ile tüm yurdumuza örnek olmuştur. Bugün açılışını yaptığımız Cemevi, İliç ilçemizin 58 köyüne hizmet verecektir. Çilesiz Köyü, İliç'in merkezinde, 58 köyün orta noktasındadır. Bölgede mezhep ayrımı yapmadan kardeşçe yaşayan vatandaşlarımız buradan faydalanacak. Namazlarını kılabileceği, cemlerini yapabileceği bir mekan oluşturduk" dedi.


Protokol mensuplarının konuşmalarının ardından, Der Ailesi tarafından kendilerinin mutluluğuna ortak olanlara günün anısına birer teşekkür plaketi takdim edildi.

Daha sonra protokol tarafından içerisinde; ibadethane, yemekhane, kesimhane, misafirhane ve morg bulunan Cemevi'nin açılışı yapıldı.Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi Kadıköy Şubesi Semah Ekibi’nin gösterisinin ardından, Türk Halk Müziği Sanatçıları Güler Duman, Özcan Türe, Taner Özdemir, Arif Kurt, Cengiz Yurtseven, Eda Alakuş, Aslı Asiye Ergül, Müslüm ve Mustafa Eke, Grup Çinko, Ali Ekber Erdoğan, Hüseyin Alan, Göksel Sağlam, Özden Irmak ve Özgür Akdemir söyledikleri türkülerle davetlilere doyumsuz bir gün yaşattı.


Paylaş