Tarih 04 Temmuz 2017, 17:18 

DOĞA TUTKUNLARI KEMALİYE'DE BULUŞTU


38. Erzincan Kemaliye (Eğin) Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Şenliği, 28 Haziran-02 Temmuz tarihleri arasında Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin de katılımıyla büyük coşkuyla gerçekleştirildi.


Cumhuriyet meydanında gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 1971’den buyana devam eden festivalin Kemaliye'nin ve Erzincan'ın sosyal kültürel ve ekonomik gelişmesine büyük katkı sunduğunu söyledi.


Erzincan Valiliği himayelerinde, Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV) koordinasyonunda, Kemaliye Kaymakamlığı ve Kemaliye Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen şenlik, renkli görüntülere sahne oldu.

Özellikle son yıllarda ülke turizmine büyük katkı sunan ve Erzincan'ın turizme açılan kapısı konumunda bulunan Kemaliye, şenlikler ile kültür ve doğa sporu tutkunlarını buluşturdu.


38. Uluslararası Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenliklerine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ulaştırma eski Bakanı Hasan Basri Aktan, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Serkan Bayram, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektör Vekili Adem Başıbüyük, AYEDER Başkanı Gürsel Sarımaden, ERGAB Başkanı Sedat Sevim, Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Barış Yalçınkaya, KEFTUD Başkanı Murat Akoğlu, Ankara Kemaliyeliler Dernek Başkanı Hüsnü Yeloğlu, kamu kurumlarının müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Şenliğin açılış konuşmalarını yapan Kemaliye Belediye Başkanı Mustafa Haznedar ve Kemaliye Kaymakamı Mustafa İlhan, Kültür ve Doğa Sporları Şenliğine ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, katılan ve katkısı bulunanlara teşekkür ettiler.


KEMAV Başkanı İsmail Yücel de konuşmasında, KEMAV’ın 2003 yılında Kemaliye’nin sosyal kültürel ve ekonomik kalkınmasına öncülük etmek için kurulduğunu belirterek “KEMAV kurulduğu günden bugüne kadar da amaçları doğrultusunda hizmetlerini devam ettirmektedir. 2004 yılında, merhum valimiz Recep Yazıcıoğlu anısına düzenlenen doğa sporları şenliği, doğal güzelliklerimizi turizme ve doğaseverlere kazandırmak için büyük bir başlangıç olmuştur. Bu şenlikler sonucunda Kemaliye Erzincan’ın turizme açılan kapısı konumuna gelmiştir. Kemaliye’nin son yıllarda ülke Turizmine kattığı iki büyük marka Karanlık Kanyon ve üzerinde bir gerdanlık gibi inşa etme gayretinde olduğumuz Sırat on Fırat köprüsüdür” dedi.

Vakıf olarak Kemaliye’ye bir kültür evi kazandıracaklarının müjdesini de veren Başkan İsmail Yücel, "Vakıf olarak satın aldığımız Şeyhlikoğlu konağının bütçesini Kemaliyelilerin ve Kemaliye dostlarının katkılarıyla oluşturduk. Bu mekanı en kısa zamanda Kemaliye turizmine bir kültür evi olarak kazandıracağız” dedi.


Erzincan Milletvekilleri Serkan Bayram ve Sebahattin Karakelle de, Kemaliye Şenlikleri'nin sadece Kemaliye’nin değil tüm Erzincan’ın kültür ve turizmine büyük değer kattığını ifade ederek, ilçede yapılan çalışmalar ve projeler hakkında bilgiler verdiler.


Erzincan Valisi Ali Arslantaş da, Kemaliye'nin kadim bir kültür mirasına sahip olduğunu ve eşsiz doğasıyla bölgenin incisi olduğunu belirterek, “Kemaliye, kendine has mimarisi, zengin bio çeşitliliği ve tarihi dokusunu kaybetmemiş evleriyle ülkemizin saklı cennetidir. Bu zenginliği sizlerle paylaşmak, yerli ve yabancı turistlerimizle buluşturmak, katılımcı sporcularımızın heyecanlarına ortak olmak için düzenlenen festivalimiz, ilçemizin güzelliklerini tüm dünyaya duyurmaktadır" dedi.


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de yaptığı konuşmada, şenliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, "Bu şenlik, Eğin’in ve Erzincan’ın sosyal kültürel ve ekonomik gelişmesine katkı sunmaktadır. Fırat havzası bereket ve üretim getirerek, bu havzanın gelişmesine yol açtı. Şimdi yeniden bu havzayı canlandırarak, ilçe ve illerimizin turizm potansiyelini geliştirecek projelerin hayata geçirilmesi için çalışıyoruz. Karanlık Kanyon üzerinde yapılacak olan Sırat on Fırat köprüsü, Yukarı Fırat Havzasının daha geniş çapta tanınmasına katkıda bulunacaktır" dedi.


Daha sonra, Bakan Tüfenkci ve beraberindekiler, Fotoğraf Sanatçısı merhum Sıtkı Fırat ve Semiha Garip Fotoğraf Sergisi ile köy ürünleri ve el sanatları pazarının açılışını gerçekleştirdi ve tekne turu yaparak, Base jump yapan sporcuların atlayışlarını izledi.


10 ülkeden yaklaşık 300 sporcunun katıldığı şenliklerde, Karanlık Kanyon'da düzenlenen Base Jump (serbest atlayış) gösterileri nefes kesti. Kanyon'da 510 metre yüksekliğe gerili çelik halat üzerinde ilerleyen sporcular, kanyonun ortasına geldiklerinde kendilerini bir anda boşluğa bıraktı.


Yaklaşık 150 metre serbest düşüşün ardından paraşütlerini açan sporcuların gösterisi izleyenlerin de yüreklerini ağızlarına getirdi.


5 gün süren Şenliklerde, doğa sporlarının birçok dalının yapıldığı ilçede, en çok ilgi çeken spor dalları arasında; Base Jump, Yarasa Adam Uçuşları, Su Sporları Yarışları, Sıtkı Fırat Fotosafari, cirit ve bisiklet yarışları doğa sporları meraklıları tarafından ilgiyle izlendi.


Şenlikler kapsamında akşam düzenlenen Kemaliye Folklor Turizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (KEFTUD) Halk Müziği Korosu’nun söylediği yöresel türküler ve Halk Oyunları Ekibinin oyunları büyük beğeniyle izlendi.


Şenliklerde, Halk Müziği Sanatçıları Cengiz Yurtseven ve Ünzile Tekin konserleri de düzenlendi.

AMERİKALI SPORCU LAN FLANDERS ANILDI


38. Erzincan Kemaliye Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Şenliği'nin 2. gününde 2015 yılında Base jump atlayışı sırasında paraşütü açılmadığı için yaşamını yitiren Amerikalı sporcu Lan Flanders, atlayışların yapıldığı Karanlık Kanyon'da anıldı.

Amerikalı sporcu Lan Flanders, atlayışların yapıldığı Karanlık Kanyon üzerine kablo hattının kurulduğu yerde, Lan Flanders anısına atlayış yapan arkadaşları kendisini andılar.

KEMAV Başkan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Ferudun Çelikmen, 2 sene önce talihsiz bir kaza sonucu hayatını kaybeden Amerikalı sporcuyu kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, Kemaliyelilerin Lan Flenders'i bağrını bastığını ve asla unutmayacaklarını söyledi.


Paylaş