Tarih 20 Mart 2017, 00:07 

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, BABA OCAĞINDA


Erzincan Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenecek olan miting için dün akşam saatlerinde özel uçakla memleketi Erzincan'a gelen Başbakan Binali Yıldırım, karayoluyla baba ocağı Refahiye'nin Kayı Köyüne gelerek, geceyi köyünde geçirdi.


Sabah, eşi Semiha Yıldırım ile birlikte akrabalarını ziyaret eden Başbakan Yıldırım, karlı arazide yürüyüş yaptı, karşılaştığı kuzuları sevdi ve kuzularla fotoğraf çektirdi.


Başbakan Binali Yıldırım, baba ocağından helikopterle Erzincan Havalimanı'na geldi ve Havalimanından kente hareket etti. il merkezindeki Binali Yıldırım Bulvarı Kavşağı'nda vatandaşlar ve atlı cirit ekibi tarafından karşılandı.


Yol boyunca vatandaşların sevgi gösterisinde bulunduğu AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Cumhuriyet Meydanını dolduran binlerce kişiye hitap etti.


Konuşmasına, "Ana ocağım, baba ocağım Erzincan. Seninle gurur duyuyorum, seni her daim yüreğimde taşıyorum. Şen olasın, var olasın, bahtiyar olasın Erzincan." diyerek başlayan Başbakan Yıldırım, Erzincan'ın, Türkiye Cumhuriyeti'ne bugüne kadar üç başbakan yetiştirdiğini belirterek, "Merhum Şemsettin Günaltay ve Yıldırım Akbulut da hemşehrimizdi. Geçen yıl 22 Mayıs'ta AK Partimizin kongresinde, delegeler büyük çoğunlukla bir hemşehrinizi, kardeşinizi, Erzincanlıyı, şahsımı, genel başkan seçti. Ardından Cumhurbaşkanımız, şahsıma 65. Hükümeti kurma görevini verdi. Bu gurur benim değil, Erzincan'ın gururudur, sizin gururunuzdur. Bu, Erzincan'ın başarısıdır.

Erzincan şimdi diyor ki 'Yıllar sonra bir başbakan çıkardık, anayasa değişiyor, Başbakanlık kaldırılıyor.' Vatana hizmet, makamla mevkiyle olmaz, eğer içinizde memleket aşkı varsa toprağı sürerek de hizmet edersiniz, ticaret yaparak da hizmet edersiniz. İşinizi en iyi şekilde yaparak da bu ülkeye, bu cennet vatana hizmet edersiniz. Gerektiğinde canını ortaya koyarak da ülkeye, vatana hizmet edersiniz. Biz Türkiye sevdalısıyız. Dün Ulaştırma Bakanı olarak ülkeme hizmet ettim. Bugün başbakan olarak ülkemize hizmet ediyoruz. Yarın da ne vazife verirseniz, siz ne derseniz, biz onu yaparız" dedi.

Gece gündüz çalışarak Türkiye'yi, Erzincan'ı inşa ettiklerini ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, "15 yılda can Erzincan'a 8,5 milyar yatırım yaptık. İhracat yapılamayan Erzincan, bugün 10 milyon dolarlık ihracat yapıyor. Erzincan'a üniversite kuruldu. İlçelere hastaneler, okullar yapıldı. Ergan Dağı kış sporları merkezini açarak, uluslararası organizasyonlar gerçekleştirdik. Çiftçilere destek sağladık. Erzincan'a yollar yaptık. Yedisu/Bingöl'e giden yolu da yapacağız. Kemaliye-Dutluca yoluna da bu yıl başlayacağız" dedi.

Doğu ve Güneydoğu'da, terörün verdiği zararı ortadan kaldırmak, bölgede kalkınmayı gerçekleştirmek için 23 ilde 10 yıl içinde yaklaşık 100 milyar liralık yatırım yapacaklarına değinen Başbakan Yıldırım, "Bu, bölgede 400 bin vatandaşa iş, aş tesisi kurulması demek. Bu yatırımlardan Erzincan'da hakkını alacak. Erzincan'ın Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki yatırım miktarı 5 milyar lira. Özellikle tekstil, konfeksiyon alanında yatırım yapmak isteyenler var. Bu yatırımlar tamamlandığında binlerce Erzincanlı iş imkanına kavuşacak" dedi.

CHP'nin, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle "tek adam" anlayışının ortaya konacağı yönündeki açıklamalarını değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, "Derdi ne? Derdi, millet iktidar olmasın. Bu millet iktidarını, vesayet odaklarıyla paylaşmak zorunda mı? Halkın seçtiğinden niye rahatsız oluyorsunuz? Çekilin artık, düşün milletin yakasından. 16 Nisan millet iktidarının güçleneceği andır, milli iradenin şaha kalktığı gündür.

Bunlar, bugünlerde HDP ile sıkı fıkılar, eş başkanlığa kafayı takmışlar. Evet, 'tek adam' olacak, patronu da millet olacak. Patronun millet olduğu yerde diktatörlük olmaz. Meclis, daha da güçlenecek, yargı hem bağımsız hem tarafsız olacak. Millet, cumhurbaşkanlarını, hükümetleri denetleyecek, hesap soracak. Bu ülkede eğer 'tek adam' yönetiminden bahsediliyorsa CHP yönetimi kendine baksın, 7 seçim kaybetti hala tek adam.

Nüfustaki artış ve milli iradenin daha güçlü temsili için milletvekili sayısı 600'a çıkarılacak. 1923'te Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde her 20 bin nüfus için bir milletvekili, 1934'te yine her 40 bin nüfus için bir milletvekili seçilmiş. İnönü döneminde 40 bin nüfus için bir milletvekili seçilmiş, 1982 darbe anayasasından sonra bu iş 400 milletvekiliyle sabitlenmiş. 1987'de merhum Özal, o dönemde halk oylaması yapmış ve halk oylamasıyla beraber milletvekili sayısı 450'ye çıkarılmış.

Bizde doğu, batı, kuzey, güney yok. 780 bin kilometrekare vatan toprağı var, tek Türkiye var" dedi.


Paylaş