Tarih 14 Aralık 2014, 01:33 

Kemah Belediyesi'nden Tarihe Büyük Vefasızlık


Erzincanlıların Sesi (Özel)

 

Kemah'ın MHP'li Belediye Başkanı Osman Kemal Aslan Başkanlığında gerçekleştirilen Belediye Meclis toplantısında, MHP ve AK Parti Meclis Üyeleri, İlçede çok konuşulacak ve "skandal" olarak nitelenebilecek bir icraata imza attı.

Kemah Belediye Meclisinin aldığı kararla, Bir Milletin Varoluş Destanı Çanakkale Savaşı Kahramanlarından Kemahlı Üsteğmen Mustafa Asım Caddesi ile Kemahlı Oğuz Onbaşı Caddesi'nin de aralarında bulunduğu 4 Caddenin isimleri değiştirildi.


Kemah Belediye Başkanlığına seçilen Osman Kemal Aslan, Kemah'ın en elzem sorununun bu Cadde isimlerinin varlığı olduğunu düşünmüş olacak ki, Başkanlık yaptığı 2. Meclis toplantısında AK Partili üyelerinde desteğini alarak, oybirliğiyle 4 Cadde ve 1 Parkın ismini meclis kararıyla değiştirdi.

Meclis Toplantısında, 2014 yılının Mart Ayında Kemah Belediye Meclis kararıyla verilen, Üsteğmen Mustafa Asım, Oğuz Onbaşı, İbrahim Hakkı Efendi ve Hafız İzzet Efendi Caddelerinin isimleri kaldırıldı ve tabelalar caddelerden söküldü.

Mecliste, Muhsin Yazıcıoğlu Parkı'nın ismi de kaldırılmasına rağmen, Meclis Karar Defterine yazılması unutulunca tabela yerinde kalmış oldu.


Üsteğmen Mustafa Asım Caddesi'nin adı, "İsmail Gürses Caddesi", Oğuz Onbaşı Caddesi'nin adı, "Özdemir Akar Caddesi", Hafız İzzet Efendi Caddesi'nin adı, "Salih Ergincan Caddesi" olarak değiştirilirken, İbrahim Hakkı Efendi Caddesi ise "Fahri Korutürk Meydanı" kapsamına alındı.

Toplantıda, ismi bulunmayan 70'e yakın Cadde ve Sokağa da yeni isimler verildi.

Verilen isimler arasında, bugüne kadar şehit olan Kemahlı Er, Erbaş ve Polisler de yer alırken, Dünyada eşi ve benzerine az rastlanan, tarihimize büyük bir destan olarak geçen Çanakkale Zaferi kahramanlarının isimlerinin kaldırılması şaşkınlık ve tarihe vefasızlık olarak karşılandı.

İstiklal için canını feda eden ecdadımızın bu destan sırasında vatanları ve manevi değerleri için verdikleri ulvi mücadeleye karşın bir Cadde isminin çok görülmesi Kemahlıların ruhlarını incitmiştir.


Çanakkale Savaşlarında şehit olan Erzincan Kemah nüfusuna kayıtlı 57. Alay 6. Bölük Komutanı Üsteğmen Mustafa Asım, 26 Nisan 1915 tarihinde Yüzbaşı Woiters ile boğuşurken boynunda kuran ile şehit oldu.

İlerlemiş yaşına rağmen, Sarıkamış ve Çanakkale savaşlarında hep en önde olan Kemahlı Oğuz Onbaşı'nın (Oğuz Amca) üç oğlundan Akif ve Hasan Sarıkamış cephesinde, küçük oğlu Mustafa ise Çanakkale'de gözleri önünde şehit düştü. Oğuz Amca, 1923 yılında Kemah'ın Oğuz Köyüne döndü ve 1935 yılında hayatını kaybetti.


Paylaş