Tarih 21 Şubat 2014, 10:39 

Erzincan Dışında, 9 Erzincanlı Başkan Adayı

30 Mart 2014 yerel seçimleri için Siyasi Partiler, Belediye Başkan ve Meclis Üyeleri Adaylarını belirleyerek, kesin aday listelerini seçim kurullarına sundular. 2 Büyükşehir’de 3, İstanbul’un 6 İlçesinde ise Erzincanlı Başkan Adayı yarışacak.

30 Mart yerel seçimlerinde, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) bir Büyükşehir ve üç İlçede, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) bir Büyükşehir’de, Saadet Partisi (SP) bir Büyükşehir, bir İlçede, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) bir İlçede ve Demokratik Sol Parti (DSP) bir İlçede Erzincanlı Aday gösterdi.

Belediye Başkanlığı yarışında Erzincanlılara en büyük şansı 4 adayla AK Parti verirken, Belediye Meclis Üyesi Adaylığında Erzincanlılara en büyük şansı 16 adayla CHP verdi.

AK Parti, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına Refahiyeli Binali Yıldırım’ı, CHP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına İliçli Mustafa Sarıgül’ü ve SP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına Kemaliyeli Selman Esmerer’i Aday gösterdi.

Böylece, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde 2 Erzincanlı CHP’li Mustafa Sarıgül ile SP’li Selman Esmerer Başkanlık için yarışacak.

AK Parti, İstanbul Güngören İlçesinde Refahiyeli Şakir Yücel Karaman, Kâğıthane İlçesinde İliçli Fazlı Kılıç ve Sultanbeyli İlçesinde Erzincan Merkezden Hüseyin Keskin ile yola devam diyerek yeniden Başkan adayı gösterirdi.

DSP, İstanbul’da Erzincanlıların en çok yaşadığı İlçe olan Kartal İlçesinde Erzincan Merkezden Şahin Kaya’yı, MHP, Beyoğlu İlçesinde Kemahlı Osman Gür’ü ve SP, Ümraniye İlçesinde Tercanlı Yusuf Yüksel’i Belediye Başkan Adayı gösterdi.

CHP ise İstanbul İlçelerinin hiç birinde Erzincanlı Aday göstermedi.

Erzincanlıların Sesi’nin yaptığı araştırmaya göre; İstanbul İlçelerinde, CHP 16, AK Parti ise 11 Erzincanlıyı İstanbul’un değişik İlçelerinden Belediye Meclis Üyesi Adayı yaptı.

Kemah eski Belediye Başkanı ve Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Bayram, 15 yıl sonra aktif siyasete dönerek, CHP’den Beşiktaş İlçesi kontenjan 1.sıradan Belediye Meclis Üyesi Adayı olurken, Mustafa Sarıgül’ün oğlu Emir Sarıgül, CHP’den Şişli İlçesi 4.sıradan Belediye Meclis Üyesi Adayı oldu.

İşte CHP ve AK Parti’nin Belediye Meclis Üyesi Adayları:

CHP; Cevdet Bayram, Beşiktaş kontenjan 1.sıra. Bülent Tatar, Beşiktaş 2.sıra, Eyüp Birgün, Beşiktaş 5.sıra. Celal Suer, Şişli kontenjan 2.sıra. Emir Sarıgül, Şişli 4.sıra, Osman Gürbüz, Şişli 20.sıra, Doğan Şavkın, Şişli 21.sıra ve Orhan Beğenmiş, Şişli 22.sıra. Abdullah Der, Ataşehir 2.sıra ve Erkan Özbey, Ataşehir 21.sıra. Yücel Süslü, Kartal 8.sıra ve Taner Özdemir, Kartal 12.sıra. Gülali Alagöz, Çekmeköy 11.sıra, Haşim Akülker, Çekmeköy 14.sıra ve Tacim Tanışman, Çekmeköy 21.sıra. Cengizhan Topçu, Fatih 7.sıra.

AK Parti; Eyüp Yıldırım, Çekmeköy 4.sıra. Adem Koçyiğit, Eyüp kontenjan 3.sıra. Musa Akkaya, Eyüp 21.sıra. Veysel Karani Yüksel, Fatih 11.sıra ve İbrahim Bağcı, Fatih 33.sıra. Zafer Alsaç, Zeytinburnu kontenjan 4.sıra. Şenol Cengiz, Beyoğlu 2.sıra ve Ekrem Çakmaktaş, Beyoğlu 11.sıra. Hatice Kep, Şişli 7.sıra. Nail Karaman, Bahçelievler 26.sıra. Kenan Ertem, Ümraniye 29.sıra.


Paylaş